• bilgi@webeemo.com.tr
  • 05366555515

FİRMA KATEGORİLERİ

HABER DETAYI

Kasım 26, 2020 10:13 pm

Avrupa Merkez Bankasından Teşvik Sinyali

Avrupa Merkez Bankasından Teşvik Sinyali

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ekim ayı para siyaseti toplantı tutanaklarında, yeni tip korona virüsün (Kovid-19) ikinci dalgasına karşı kayıtsız kalınamayacağının altı çizilerek, ekonomiyi desteklemeye yönelik daha çok yardım sinyali verildi.

ECB Yönetim Konseyi’nin 28-29 Ekim’de Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para siyaseti toplantısının tutanakları yayımlandı.

Konsey üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanaklarda, üyelerin, Euro Bölgesi ekonomilerinde kalıcı zarara sebep olacak bir çift dipli resesyondan kaygı duydukları meydana çıktı.

Tutanaklarda, “Gelinen noktada rahatlık göstermek cari şartlar altında zarar verici olabilir.” ifadesine yer verilerek, “2020’nin son çeyreğinde GSYH’nın büyümesine yönelik net tehlikeler göründü.” denildi.

 

Ağırlıklı olarak tahvil alımlarından meydana gelen yeni bir yardım paketinin Aralık ayında açıklanmasına yönelik sinyal verdiği tutanaklarda, ECB Yönetim Konseyi’nin, “gerektiği her anda harekete geçmeye hazır” bulunduğu mesajı yenilendi.

Tutanaklarda, Yönetim Konseyi üyelerinin genel ölçüde paylaştığı görüşün, Konseyin para siyaseti tedbirlerinin kuvvetli ve maddi duruşu sağladığı tarafında bulunduğu belirtildi.

ECB’nin tutanaklarında “Salgının talep ve arz taraflarına daha uzun, kalıcı etkilerinin olma olasılıkini ve potansiyel büyümeyi azaltma olasılığını öneme alabilmek mühim olacaktır.” ifadesine yer verildi.

ECB Baş Ekonomisti Philip Lane’nin birkaç aydır ekside seyreden enflasyona yönelik uyarılarını dinleyen Konsey üyelerinin, Lane’nin yaptığı önerilere genel olarak katıldıkları tutanaklarda yer buldu.

Tutanaklarda, Kovid-19 aşı haberleri konusu ile ilgili ele alınması gereken değişik yönlerde nedenler bulunduğu meydana konulurken, istihdamda bilhassa hizmet pazarında daha çok azalma beklendiği ifade edildi.

Toplantı 10 Aralık’ta

ECB, 28-29 Ekim’de oluşturulan para siyaseti toplantısında pazar beklentileri tarafında faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, salgın nedeniyle martta 750 milyar euro ile başlatılan ve haziranda 600 milyar euro artırılarak toplam 1 trilyon 350 milyar euroya çıkarılan Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) boyutunda da değişiklik yapılmamıştı.

Yönetim Konseyi, aynı toplantıda siyaset faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25’te sabit bırakmıştı.

 

Öte yandan, bankanın Aralık ayında yalnızca PEPP’de değil Uzun Vadeli Yeni finansman İşlemlerinde (TLTRO) ve kademeli faiz uygulamasında ayarlamalar yapması, mevduat faizinde indirime gitmesi seçenekleri masada bulunuyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, 11 Kasım’da Euro Bölgesi ekonomileri amacıyla diğer bir teşvik paketinin neye benzeyebileceğine yönelik ipuçları vererek, son günlerde PEPP ve TLTRO’ların sahip olunan ortamda etkinliğini kanıtladığını belirtmişti.

Lagarde, PEPP ve TLTRO’nun “dinamik olarak ayarlanabilir” ve para siyasetini tekrar ayarlamak amacıyla esas vasıtalar olarak kalabileceğini dile getirmişti.

Bu arada, ekonomistler, Aralık ayından evvelce özel bir müdahalede bulunma opsiyonunun imkânsız olmadığını fakat buna çok olasılık vermediklerini belirtti. Bankanın Yönetim Konseyi 10 Aralık’ta bir araya gelecek.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.